Koło Emerytów, Rencistów i Inwalidów ⊘

Stowarzyszenie emerytów i rencistów sięga początków grudnia 1984 roku. Jego założycielem i zarazem pierwszym przewodniczącym została Franciszka Palowska, która przez osiemnaście lat kierowała jego działalnością, oddając się bez reszty jego prowadzeniu. W późniejszych latach dzielnie wspomagała ją Ludmiła Baranek.

Celem działalności Stowarzyszenia była organizacja życia kulturalno-oświatowego emerytów, rencistów i inwalidów, współpraca z działającymi stowarzyszeniami i organizacjami: Kołem Gospodyń Wiejskich, Ludowym Klubem Sportowym, Zespołem Folklorystycznym „Melodia”, Szkołą Podstawową i Przedszkolem (Zespołem Szkolno-Przedszkolnym) oraz Ośrodkiem Kultury w Skrbeńsku.

Jego zasłużonym i wieloletnim przewodniczącym był Henryk Klyszcz, po którego śmierci członkowie Koła postanowili dołączyć do Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Gołkowicach.

29 listopada 2017 roku odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze w Skrbeńsku. Na podstawie uchwały podjętej przez członków ta jednostka terenowa została rozwiązana.